Po „Brexito“ JK lietuviai išsaugos visas turimas teises

brexit

Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su vyriausiuoju Europos Sąjungos „Brexit“ derybininku Micheliu Barnieriu, su kuriuo aptarė „Brexit“ derybų eigą ir pažangą. Susitikime Prezidentė taip pat pabrėžė Lietuvos prioritetus derantis tiek dėl Jungtinės Karalystės išstojimo, tiek dėl naujo šios šalies ir ES ateities santykių modelio.

Abiem pusėms jau pavyko sutarti, kad šiuo metu Jungtinėje Karalystėje gyvenantiems Lietuvos ir kitų ES šalių piliečiams būtų išsaugotos visos turimos teisės. Pasiektas susitarimas ir dėl Jungtinės Karalystės finansinių įsipareigojimų bei pereinamojo laikotarpio iki 2020 m. pabaigos. Tačiau derybos atsilieka nuo grafiko. Vis dar nerasti sprendimai, kaip išvengti sienos Airijos saloje. Jungtinė Karalystė dar neapsisprendė, kokio ateities santykių modelio ji nori. O tai didina riziką, kad iki numatytos Jungtinės Karalystės pasitraukimo datos 2019 m. kovą susitarimo pasiekti nepavyks.

Pasak Prezidentės, nekontroliuojamų „Brexit“ skyrybų atveju pralaimėtų visi. Todėl „Brexit“ derybose būtina spartesnė pažanga sprendžiant likusius Jungtinės Karalystės pasitraukimo klausimus ir kuriant abiem pusėms palankų ateities santykių modelį.

Lietuvai svarbu, kad ir ateityje būtų išsaugoti kuo artimesni gynybos ir prekybos ryšiai tarp ES ir Jungtinės Karalystės. Nepaisant „Brexit“ ši šalis išliks mūsų NATO sąjungininke, su kuria ir toliau stiprinsime regiono bei transatlantinį saugumą. Tačiau saugumo bendradarbiavimą svarbu išsaugoti ir ES lygiu. Principinga Jungtinės Karalystės pozicija dėl sankcijų Rusijai, sukaupta patirtis kovojant su propaganda, kibernetinėmis atakomis, kitomis hibridinėmis grėsmėmis – reikalinga visai Europai.

Neslopstant transatlantinių prekybos karų rizikai, abiem pusėms aktualu pasiekti kuo platesnį laisvosios prekybos susitarimą. Jungtinė Karalystė yra 7 didžiausia Lietuvos eksporto rinka, todėl išvengti prekybos barjerų su Jungtine Karalyste – Lietuvos ekonominis interesas.

EksEmigrantai

Šaltinis: y-news.lt