Svarbiausi žingsniai paliekant Didžiąją Britaniją

 Paliekant šalį, kurioje teko gyventi ilgą laiko tarpą, tenka susidurti su iššūkiais: kraustymasis, išsiregistravimai, dokumentų pildymai, nesusipratimai dėl reikiamų pažymų gavimo ir kita. Žemiau  surašyti svarbiausi žingsniai, kuriuos reiktų atlikti prieš paliekant Didžiąją Britaniją.

 Nusprendus palikti šalį, svarbu tam skirti 2-3 mėnesius, kad būtų pakankamai laiko susitvarkyti reikiamus dokumentus. Paliekant šalį BŪTINA apie tai pranešti valdžios organams – taip turėsite galimybę atgauti permokėtus pajamų mokesčius (kokią sumą galima atgauti reikia pasiskaičiuoti pagal paprastą formulę: pajamos minus neapmokestinama metinė suma × 20 % = mokėtina mokesčių suma. sumokėjus daugiau – skirtumas laikomas permoka ir yra grąžinamas). Dėl to apie tai, kad planuojate palikti šalį būtina pranešti tuo besirūpinančiai valstybinei institucijai (angl. ,,HM Revenue and Customs“) apsilankius čia:

 Pranešti apie planuojamą išvykimą galite ir prisijungę prie savo paskyros per elektroninius valdžios vartus (angl. ,,Government Gateway“) ir užpildę formą ,,P85“, taip pat telefonu (0300 200 3300) bei bendraujant ,,Live Chat“ būdu. Visais atvejais svarbu turėti savo nacionalinį draudimo numerį (angl. ,,National Insurance Number“ ), kad prireikus galėtumėte jį padiktuoti.

 Jei nutiko taip, kad, visgi, nepranešėte apie išvykimą HMRC dar gyvendami Didžiojoje Britanijoje, tai galite padaryti ir jau būdami Lietuvoje telefonu +44 135 535 9022 bei ,,Live Chat“ pagalba. Svarbu paminėti tai, kad ši pranešimo forma netinka žmonėms, kurie yra dirbantys savo pačių įmonėse (angl. ,,Self Employed“) – pastarieji turi atlikti savo pajamų įvertinimą (angl. ,,Self Assessment“) ir atlikti galutinę ataskaitą. Plačiau rasite čia:

 Pranešus apie išvykimą ir HMRC suskaičiavus permokas, pinigus atgausite čekio pavidalu. Jei čekis yra atsiunčiamas į Lietuvą, jį galite išsigryninti Medicinos banke. Čia inkasuojami čekiai, išrašyti ES (išskyrus Graikijos) ir Norvegijos bankų šiomis valiutomis: EUR, GBP, NOK, SEK, DKK.

Papildomai reiktų paminėti tai, kad net ir pranešę HMRC apie išvykimą ir atgavę mokesčių permokas, po kurio laiko vėl nusprendę grįžti į Didžiąją Britaniją jokių problemų dėl to neturėsite, mat vis dar gyvuoja mitai, kad susigrąžinus mokesčius, vėliau į Didžiąją Britaniją vykti dirbti nebus galima.

 Mokantys kelių mokesčius Jungtinėje Karalystėje (angl. ,,Road Tax“), gali juos taip pat susigrąžinti, jei, pavyzdžiui, automobilis yra parduodamas, o kelių mokestis vis dar galioja. Visą išsamią informaciją rasite čia:

Gaunantiems įvairias pašalpas Didžiojoje Britanijoje, ar turintiems skolų, susijusių su pašalpomis, taip pat svarbu informuoti savo savivaldybę (angl. ,,council“) ir HMRC bei išmokėti visus įsiskolinImus – taip bus išvengta papildomų problemų. Savivaldybę dar būtina informuoti ir dėl savivaldybės mokesčių (angl. ,,Council Tax“).

Turintiems mokyklinio amžiaus vaikų svarbu žinoti, kad apie išvykimą  taip pat privalu informuoti vaiko mokyklą. Kiekviena mokykla turi atitinkamas procedūras kaip tai padaryti: rašyti pranešimą laisva forma, užpildyti specialią formą ar kita.

Tikriausiai nereikia net minėti to, kad svarbu apie išvykimą ir paslaugų nutraukimą informuoti įvairius paslaugų tiekėjus (įvairias telekomunikacijų bendroves, elektros, dujų), sumokėti įvairius įsiskolinimus, jei jų yra, ir iš savo darbdavio paprašyti svarbių dokumentų: ,,P45“ formos ir esant galimybei ,,P60“ formos (ši forma yra išduodama per šešias savaites nuo mokestinių metų pabaigos).         Jei darbdavys atsisako darbuotojui išduoti ,,P45“ ar ,,P60“ formas, reikia informuoti HMRC – ši valstybinė institucija tiesiogiai susisieks su darbdaviu ir gaus norimas formas. Susitvarkę dokumentus, liudijančius jūsų darbo laikotarpius ir darbo santykius, taip pat nepamirškite išrašo apie jūsų mokėtus mokesčius iš HMRC  (angl. ,,Statement of National Insurance contributions“), plačiau apie šį išrašą ir kaip jį gauti rasite čia:

Tikimės, kad šie patarimai buvo naudingi ir palengvins kraustymosi į kitą valstybę rūpesčius. Jei turite klausimų, norite papildyti ar radote netikslumų, susisiekite su mumis elektroniniu paštu [email protected]

 Už pagalbą renkant informaciją taip pat dėkojame Rasai ir Eglei.

Erika Gasiul