ŠVEICARIJOJE AUTOMATIŠKAI GIMSTAMA TURTINGU. AR TIKRAI?

Auksas šveicarioje turtingas
Gyvenimas Šveicarijoje ir Lietuvoje

Šveicarija – keista šalis. Smagi šalis. Spalvinga šalis. Kuria puse nepakreipsi, įdomi šalis. Kai kuriais atžvilgiais – unikali šalis. Viskas leidžiama, kas nedraudžiama, o tai, kas nedraudžiama, iki smulkmenų sureguliuota. Kad visiems viskas būtų aišku. Kad papildomų pagundų nekiltų. 
Viena liberaliausių šalių. Viena turtingiausių pasaulio šalių. O kur turtas, ten ir mitai. 

Mitus apie pasakiškus turtus dažniausiai su didžiausiu malonumu kuria ir skleidžia tie, kurie neturi nei galimybės prie tų turtų prisiliesti, nei supratimo apskritai, kas tai yra. Ypač mažiau turtingose šalyse (ir tose, kurios dėl savo traumuotos praeities labai mėgsta žeminti ir niekinti savo paties šalį, bei aukštinti kitas, jam nepasiekiamas) yra labai mėgstama išplėšti kokį piniginį faktą iš konteksto ir kaip kokį stebuklą valkioti po miesto aikštę, visiems kaišiojant po nosim ir įžūliai rėkiant: “žėk, žėk!”. Kaip ir pats pomėgis skaičiuoti svetimus pinigus, tokiu būdu save mazochistiškai užsiturbinant ir jaučiantis dar blogiau.

Šveicarija ir jos ypatumai

Per tiek metų man teko privilegija daugybę kartų diskutuoti, pasakoti apie Šveicariją ir jos ypatumus.Tiesioginiuose radijo ir televizijos eteriuose apie karves ir apie armijas, apie teleskopinius Alpių ragus ir apie švarą, apie tvarką ir – apskritai apie ką tik nori. Visada bet stengdavausi išvengti buko nuogų faktų pateikimo apie uždarbius ir pinigus. Laikas normaliam išaiškinimui dažniausiai būna per trumpas, o numesti skerdienos gabalą kraujo ištroškusiai publikai – mano supratimu, yra mažų mažiausiai – nekorektiška.
Galbūt todėl lietuviškos antraštės, kaip antai: “Šveicarijoje kasininkės uždirba 10’000 litų” ar “Šveicarijos pensininkai sėdi ant pinigų maišų ir nieko kito nedaro, tik perkasi vilas visame plačiame pasaulyje” mane kaskart padaro trupučiuką nepakaltinama. Trupučiuką tik. Šiek tiek.

Dėl to ir pamaniau, kad ilgesnis straipsnių ciklas apie Šveicariją, apžvelgiant ją įvairiausiais aspektais, būtų naudingas bendram šios šalies pažinimui ir supratimui. O ypač – suvokimui. Nes, pavyzdžiui, suvokti, kodėl čia kasininkės uždirba po tuos dešimtis tūkstančių, kai tu tuo tarpu murkdaisi toje nekenčiamoje Maksimoje už lietuvišką minimumą, yra darbas, reikalaujantis didžiulių pastangų. Ir visai nesvarbu, kad dabar jau nebeegzistuojančios valiutos; pats toks faktas ilgam išdegina dykumas dangiškosios manos belaukiančiųjų smegenyse. Juk toliau antraštės dauguma nė nesivargina paskaityt.

[pullquote]Suvokus gal ir absurdiškų mitų bus mažiau, o mes galų gale suprasime, kad tai, ką mes sukūrėme Lietuvoje per nepilnus 30 metų yra didžiulis stebuklas[/pullquote]Suvokus gal ir absurdiškų mitų bus mažiau, o mes galų gale suprasime, kad tai, ką mes sukūrėme Lietuvoje per nepilnus 30 metų yra didžiulis stebuklas. Gal vieną dieną galų gale nustosime save iki kraujų drožti (kaip kokie nukvakę seniai kratantys savo nebefunkcionuojantį įrenginį, norėdami išspausti tai, kas jau nebeišspaudžiama), o atsitiesime ir pasakysime sau, kad pirmiausia išmokime vertinti tai, ką turime. Be šios filosofijos, deja, nė viena tauta netapo nei klestinti, nei laiminga, nei turtinga.

Be filosofijos jums žadėjau ir kai ką kitą

[pullquote](Paaiškinimas: čia FB iš vakaro anonsavau savo straipsnį su prierašu, kiek šveicarai gauna iš valstybės vaiko paramos pinigų)[/pullquote]Aha, bet vakar be filosofijos jums žadėjau ir kai ką kitą. Pirmiausia, ko gero teks atsiprašyti tų, kurie pernakt susikrovėt krepšius vykti į Šveicariją daryti vaikų ar jų gimdyti. (Paaiškinimas: čia FB iš vakaro anonsavau savo straipsnį su prierašu, kiek šveicarai gauna iš valstybės vaiko paramos pinigų).
Pardon, bet teks juos vėl išsikrauti. Tai kaip ten iš tikrųjų su tuo: “kiekvienas Šveicarijoje gimęs vaikas iš valstybės automatiškai gauna 10’000 eurų grynaisiais dovanų”. Ne, negauna. Ir vėl pardon, leidau sau mažą pramogą.

Ir niekada negaus. Gauna šį tą, bet tiek mažai ir tiek minimaliai (Šveicarijos, NE LIETUVOS mastais ir supratimais), kad biznio iš vaikų gimdymo Šveicarijoje nepavarysi. Motinystė Šveicarijoje apskritai yra labai sudėtingas, subtilus, gerai apgalvotas ir labai tiksliais suplanuotas reikalas. Apmokamos motinystės atostogos Šveicarijoje tetrunka 14 savaičių, moteriai mokant 80% jos atlyginimo. Gimus vaikui, tėvai, motina ar tėvas ar įtėviai turi teisę gauti vienkartinę išmoką iš kantono, jei… Jei kantonas tai yra įstatymu numatęs. Ne visi kantonai iki šiol remia šeimas tokia išmoka. Vėliau vaikas iki 16-kos metų kas mėnesį gauna ‘vaiko pinigus’, kurių dydis lygiai taip pat priklauso nuo skirtingų kantonų įstatymų. Tačiau bent jau čia galioja bendra tvarka dėl minimalios kasmėnesinės išmokos vaikui (apie €175), kurios galutinis dydis vėlgi priklauso nuo kantono. Jei galvojate, kad kantonai tik ir plėšosi, kuris daugiau tų pinigų šeimai išmokės, tai negalvokite.

Moteriai išeiti motinystės atostogų čia reiškia ne tik džiaugsmus, bet, visų pirma,

aiškų suvokimą, kaip tu savo vaiką auginsi toliau. Nepaisant to, kad šveicarai statistiškai deklaruoja ypač aukštą dirbančių moterų skaičių (lyginant su kitomis Europos valstybėmis; keturios moterys iš penkių CH yra dirbančios), tačiau realybė atrodo šiek tiek kitaip. Mokesčiai už darželius čia yra progresiniai, gauti vietą į darželį reiškia stoti į eilę tą minutę, kai sužinai, kad virš tavo galvos ratus suka gandras ir už devynių mėnesių jis tau kažką atneš; jei tą minutę į eilę neatsistojai, kitą minutę ten jau stovės du tokie kaip tu, mat Šveicarija nėra pritaikyta darželiams. Šveicarijoje vis dar gajus K.K.K. požiūris. Kas reiškia: Kinder (vaikai), Küche (virtuvė), Kirche (bažnyčia). Nepaisant to, kad ir Šveicarija modernėja ir iš konservatyvios visuomenės su motina prie pečiaus pereina į visuomenę su dirbančia, karjerą darančia moterimi-motina, tie žingsniai tokie dar labai menkučiai. 
Į motinas karjeristes visuomenė vis dar žvelgia nepalankiai, moterys labai dažnai dirba tik labai mažą dalį etato, ypač, jei vaikai dar maži. 

O darželiai? Jų yra tiek mažai ir jie tokie brangūs, kad jūsų šimašinės darželinės problemos iš čia atrodo tik kaip lengvas pasivaikščiojimas. O auklės? €20-22 už valandą auklės paslaugų yra realybė ir tikrai ne aukščiausia kaina. Gal tik vidutinė.

Šalyje vis dažniau ir garsiau diskutuojama

Šalyje vis dažniau ir garsiau diskutuojama ir apie sąmoningą tėvystę, tėvystės atostogas, kas, tačiau, vis dar labai sunkiai įgyvendinama. Gimus vaikui, tėvas turi teisę į 1-2 išeigines dienas (taip, kaip darbo sutartyje numatyta) ir ne daugiau. Tiesa, dabar yra mikliai stumiamas Tėvystės įstatymas, kuris tėvams leistų pasiimti net dvi savaites tėvystės atostogų (vienu kartu ar išskirstytas dienomis iki vaikui sueis šeši mėnesiai). Tačiau faktas yra tas, kad vyras-tėvas yra vis dar tradiciškai dažniausiai daugiau uždirbantis šeimoje ir šeima yra visiškai ar bent jau smarkiai priklausoma nuo jo pajamų. Todėl labai dažnai idealų ir rožinį norimo pasaulio modelį išstumia pragmatiškas ir pilkas-‘eik dirbt’, modelis.

Apskritai ir – deja, Šveicarija vis dar galioja kaip viena vaikų auginimui nedraugiškiausių šalių. Skaičiuojama, kad užauginti tris vaikus Šveicarijoje kainuoja iki pusės milijono. Todėl įsiskolinusi šeima su vaikais Šveicarijoje – jokia retenybė. Išleisti vaiką į mokslus čia – didžiulė prabanga. Ir didžiulė finansinė našta šeimai, kuomet savanoriškai daug ko tenka atsisakyti.

 

Ne, pinigai čia ant medžių neauga ir valstybė gatvėse jų nedalina. Tai tėra vienas iš mitų, kuris labai greitai subliūkšta, jei tik į viską giliau pasižiūrėsi. 

Milda Matulaitytė-Feldhausen